N
|
აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
|
თითოეული
აქტივობის
ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
|
|
1
|
საწყისი ფაზა -
გამოწვწვა.
აქტივობა 1.
საორგანიზაციო საკითხები
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეების ინფორმირება გაკვეთილის თემის, მიზნისა
და შეფასების რუბრიკის შესახებ,მათი მზაობა გაკვეთილისათვის
აქტივობის აღწერა:
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს და შეფასების რუბრიკას,
(დანართი1), რომელიც გამოკრულია საკლასო
ოთახში თვალსაჩინო ადგილას
|
ვერბალური ახსნა
|
საერთო საკლასო
|
გაკვეთილის მიზნები
და შეფასების რუბრიკა
|
3 წთ.
|
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის მიზანს და შეფასების რუბრიკას
|
|
2
|
აქტივობა2;
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეების მიერ წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის აღწერა:
წინარე ცოდნის
გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი სვამს კითხვებს:
1. ვინ არის ლუარსაბ თათქარიძე?
2. როგორ აღწერს ავტორი სუარსაბის სახლ-კარს?
3. ვინ არის ტარტარენ ტარასკონელი?
4. როგორ აღწერს ავტორი ტარტარენის სახლ-კარს?
5. რა ხერხებით შეიძლება დახასიათოს მწერალმა პერსონაჟები ლიტერატურაში?
6. დახასიათების რა ხერხებს იცნობთ ხელოვნებიდან?
7. რას ეწოდება პორტრეტი?
8. იგრძნობა თუ არა პორტრეტში ადამიანის ხასიათი?
|
კითხვა პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
დაფა,ცარცი
|
8 წთ
|
მოსწავლეები გაიაქტიუირებენ წინარე ცოდნას
|
|
3
|
ფაზა - სიღრმისეული წვდომა.
აქტივობა.3 მსჯელობა
აქტივობის მიზანი:
მსჯელობა პერსონაჟებზე საცხოვრებელი
გარემოს მიხედვით, პორტრეტზე დაკვირვება
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლებს აჩვენებს ვიდეო რგოლს-ლუარსაბისა და ტარტარენის
სახლ-კარი,ლუარსაბისა და ტარტარენის პორტრეტებს,
შემდეგ სვამს კითხვას:
1. შეიძლება თუ ადამიანის გარეგნობაში მისი ხასიათიც ჩანდეს?
2. შეგიძლიათ თუ არა ადამიანი დაახასიათოთ მისი საცხოვრებელი გარემოს
მიხედვით?
|
ზეპირი მსჯელობა
|
საერთო საკლასო
|
სლაიდ
შოუ, პროექტორი,კომპიუტერი
|
8წთ
|
მოსწავლეები დააკვირდებიან პერსონაჟის ხატვის ხერხებს და იმსჯელებენ
პერსონაჟებზე, მათ ხასიათსა და ქცევაზე.
|
|
4
|
აქტივობა 4.
„დაახასათე პერსონაჟები“
აქტივობის მიზანი:
ორი პერსონაჟის შედარება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები შეადარებენ ერთმანეთს ლუარსაბ თათქარიძესა და ტარტარენ ტარასკონელს,იმსჯელე
ბენ რითი ჰგვანან და რითი განსხვავდებიან ეს პერსონაჟები ერთმანეთისაგან.
მოსწავლეები იმუშავებენ წყვილებში, (რადგან კლასში 5 მოსწავლეა, წყვილის
გარეშე დარჩენილი ერთი მოსწავლე სურვილისამებრ შეუერთდება რომელიმე წყვილს).
პირველი წყვილი:
ლუარსაბისა და ტარტარენის დახასიათება მათი პორტრეტების მიხედვით.
მეორე წყვილი:
ლუარსაბისა და ტარტარენის დახასიათება
მათი საცხოვრებელი გარემოს მიხედვით.
დავალების შესრულების შემდეგ პრეზენტატორები გააკეთებენ პრეზენტაციას.
|
პრეზენტაცია
|
წყვილებში მუშაობა
|
ფურცლები,
მარკერები
|
10
წთ
|
მოსწავლეები შეძლებენ ორი
პერსონაჟის შედარებით დახასიათებას პორტრეტებისა და საცხოვრებელი გარემოს
მიხედვით.
|
|
5
|
აქტივობა 5
პრაქტიკული სამუშაო (სახალისო დავალება).
აქტივობის მიზანი:
ლუარსაბისა და ტარტარენის პორტრეტების დახატვა.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები იმუშავებენ წყვილებში,დახატავენ ლუარსაბისა და ტარტარენის
პორტრეტებს თავიანთი ინტერპრეტაციით.
პირველი წყვილი-ლუარსაბის პორტრეტი,
მეორე წყვილი-ტარტარენის პორტრეტი,
პორტრეტების შემადგენელ ნაწილებად გამოიყენებენ აღნიშნული პერსონაჟების საყვარელ ნივთებსა და საჭმელს.
პრეზენტატორები გააკეთებენ პრეზენტაციას
|
ხატვა
|
წყვილებში მუშაობა
|
ფურცლები, მარკერები,
|
10 წთ
|
მოსწავლეებს
განუვითარდებათ თანამშრომლობითი და შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები
|
|
6
|
ფაზა-შეჯამება
აქტივობა 6.
შეჯამება.
აქტივობის მიზანი:
გაკვეთილის შეჯამება.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეების დახმარებით აჯამებს გაკვეთილს, და ავსებს სქემას „ვენის დიაგრამა“,
რომელიც გამოკრულია დაფაზე ( დანართი 2) ჩამოწერს ორი
პერსონაჟის საერთო და განსხვავებულ თვისებებს
|
ვენის დიაგრამა
|
საერთო საკლასო
|
სქემა
|
3წთ
|
მოსწავლეები განიმტკიცე
ბენ მიღებულ ცოდნას
|
|
7
|
აქტივობა 7.
შეფასება/დავალების მიცემა.
აქტიობის მიზანი:
მოსწავლეთა შფასება.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს აფასებს განმსაზღვრელი და განმავითარებ
ელი
შეფასებით. თვითშეფასების მიზნით ურიგებს გასასვლელ ბარათებს (დანართი3)
დავალება: დაწერონ
ესე: „ტარტარენი სტუმრად
ლუარსაბთან“
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების
რუბრიკა
|
3
წთ
|
მოსწავლეები
გაანალიზებენ საკუთარ შესაძლებლო
ბებს
|
|
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
სათქმელის ნათლად და
ლოგიკურად გადმოცემა
|
უჭირს სათქმე
ლის ნათლად
და გასაგებად
გადმოცემა
|
სათქმელს მეტ
ნაკლებად
გასაგებად
გადმოსცემს
|
სათქმელს
გადმოსცემს
ნათლად,
მაგრამ უშვებს შეცდომებს
|
სათქმელს გადმოსცემს
ნათლად და ლოგიკურად
|
კითხვებზე
პასუხის გაცემა
|
ვერ პასუხობს
კითხვებს
|
პასუხობს კითხვების მცირე ნაწილს
|
პასუხობს
კითხვების
ნახევარზე
მეტს
|
ამომწურავად
პასუხობს
კითხვებს
|
აქტიურობა
და ჩართულობა საგაკვეთილო აქტივობებში
|
ვერ ერთვება საგაკვეთილო აქტივობებში
|
მეტ-ნაკლებად ჩართულია აქტივობებში
|
ჩრთულია საგაკვეთილო აქტივობებში
|
აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო აქტივობებში
|
ურთიერთმოსმენა
და აზრის გაზიარების უნარი
|
კამათობენ, არ უსმენენ ერთმანეთს, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
ხმაურობენ,
ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
უსმენენ და მეტ-ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
შემოქმედებითობა
|
ვერ ფლობს მასალას, ტექნიკას,
გამომსახველობით
ხერხებს
|
ნაკლებად ფლობს, მასალას, ტექნიკას,
გამომსახველობით ხერხებს
|
ფლობს მასალას, ტექნიკას,
გამომსახვე
ლობით
ხერხებს
|
ეფექტურად ფლობს მასალას, ტექნიკას, მხატვრულ-გა
მომსახველობით ხერხებს.
|
რა იყო ჩემთვის სიახლე
|
რა გავიგე კარგად
|
რა დამრჩა ბუნდოვანი
|
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი: შორენა შანიძე
პირადი ნომერი:
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური
/კლასი: საშუალო XI
მოსწავლეთა რაოდენობა: 7. სსსმ
მოსწავლე არ მყავს
გაკვეთილის თემა:
ვაჟა-ფშაველა
,, ალუდა ქეთელაურის“ პრობლემატიკა
გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე
ორიენტირებული (სამოდელო)
გაკვეთილის მიზანი:
ტექსტის გაანალიზება, პრობლემის გამოკვეთა, პრობლემის გადაჭრის გზების
ძიება, პარალელის გავლება მსგავსი თემატიკისა და პრობლემის
მქონე ნაწარმოებთან, ანალიზის, არგუმენტირებული მსჯელობის, შეფასების უნარების განვითარება
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლი გეგმის მოთხოვნებთან:
წარმოდგენილი გეგმა
ემთხვევა თემატურ გეგმას,აქტივობების და მიზნის ფორმულირებისას გათვალისწინებულია ეროვნული
სასწავლო გეგმის სტანდარტის მოთხოვნები. შერჩეულია მიზნის შესაბამისი მეთოდები და აქტივობები,გათვალისწინებულია
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
XI. 2. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო გამოსვლების მოსმენა და კრიტიკულად შეფასება.
· მსჯელობს იმაზე, რამდენად ლაკონურად , მკაფიოდ და ეფექტურად არის
გამოკვეთილი შესავალ ნაწილში ტექსტის ძირითადი იდეა, განსახილველი საკითხები, პრობლემატიკა.
XI. 5 . . მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების
გააანალიზება მათში ასახული
ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
· მსჯელობს იმაზე, თუ როგორ განსაზღვრავს კონკრეტული ეპოქა
ლიტერატურულ თემებს, იდეებს, პრობლემატიკასა და ინფორმაციის სპეციფიკურობას .
N |
აქტივობის მიზანი
და აღწერა |
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები
|
სასწავლო რესურსები ( დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო
მიზან თან მიმართებით) |
დრო (წთ) |
1 |
ფაზა I აქტივობა 1. კლასის ორგანიზება
აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარება აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
ესალმება კლასს,ქმნის პოზიტიურ განწყობას, აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს. ზოგადად შეახსენებს და მიუთითებს თვალსაჩინო
ადგილას გამოკრულ ქცევის წესებზე |
ვერბალური
|
საერთო საკლასო |
საკლასო ჟურნალი, ქცევის წესები,რომელიც გამოკრულია თვალსაჩინო ადგილას. მათ მიერ შემუშავებული ქცევის წესების შეხსენება კლასს მობილიზებულს გახდის საგაკვეთილო პროცესისადმი |
2წთ |
2 |
აქტივობა 2. გაკვეთილის თემისა და მიზნისა
გაცნობა, შეფასების რუბრიკის შეხსენება აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის თემას, მიზანს და
შეფასების რუბრიკებს. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს გააცნობს გაკვეთილის თემას და მოსწავლეთა
ჩართულობით დააზუისტებს გაკვეთილის მიზანს, შეახსენებს ერთობლივად შემუშავებულ შეფასების
რუბრიკებს, რომელისიც გამოკრულია თვალსაჩინო ადგილას. ( დანართი1)
|
ვერბალური |
საერთო საკლასო |
ფლიფჩარტზე დაწერილი გაკვეთილის თემა, მიზანი, შეფასების
რუბრიკა, დაფა, თვალსაჩინო ადგილას გამოკრული რესურსები მოსწავლეებს
ეხმარება გაკვეთილის,თე მის, მიზნისა
და შეფასების კრიტერიუმების უკეთ გააზრებაში
|
2 წთ |
3 |
აქტივობა 3. წინარე ცოდნა აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის
გააქტიურება აქ აქტივობის აღწერა, წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს კითხვებს: 1. 1.სად ხდება მოქმედება
ნაწარმოებში? 2. 2.ხევსურთა რომელ ტრადიციებს
გაეცანით ამ პოემაშ? 3. 3.ვინ არის ალუდა ქეთელაური? 3. 4.როგორ წარიმართა ალუდასა და მუცალის ორთაბრძოლა?და რამ
მიიქცია თქვენი ყურადღება ამ ეპიზოდში? 4. 5. 5. რა მოხდა ალუდას პიროვნებაში? 6. 6.რაში შეიტანა თემმა ეჭვი? 8. 7. ვინ სცადა ალუდას შერყეული ფენომეს
აღდგენა? და როგორი იყო ალუდას რეაქცია? 9. 10 8.რას უწოდებს ,, ცოდვა- ბრალით
მონათლულს’’ ალუდა? 9.რით განსხვავდება „ ვაჟკაცური
რჯული“ ტრადიციით განმტკიცებული რჯულისაგან“? 10.რა ხდება ხატობას? რაში დაადანაშაულეს ხევისბერმა და ხევსურებმა
ალუდა? და რა განაჩენი გამოუტანეს მას?
12 |
პრეზენტაცია |
|
|
5წთ |
4 |
ფაზა 2 აქტივობა 4. პრობლემის გამოკვეთა
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ
ტექსტში დასმული პრობლემის გამოკვეთას, დახარისხებას(მთავარი და მეორეხარისხოვანი
პრობლემა) და პრობლემის გადაჭრის გზების ძიებას,პარალელის გავლებას,მსგავსი თემატიკის
ნაწარმოებთან
აქტივობის
აღწერა : იმისთვის , რომ მოსწავლეებს
გაუადვილდეს პრობლემის გამომწვევ მიზეზებზე მსჯელობა მასწავლებელი აჩვენებს ფილმს „ პიროვნება და
საზოგადოება“ https://www.civiceducation.ge/ka/lessons/1-1 შემგეგ სთხოვს მოსწავლეებს გამოკვეთონ მთავარი
პრობლემა ტექსტში და დააკავშირონ მასთან
სხვა პრობლემები , იქმნება პრობლემების ჯაჭვი, მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად
ადგენს მიზეზ -შედეგობრივ კავშირს, მოსწავლეები იმსჯელობენ პრობლემის გადაჭრის
გზებზე, დააკონკრეტებენ როგორ წყვეტს პრობლემას ნაწარმოების გმირები და
გამოთქვამენ საკუთარ აზრს ამასთან დაკავშირებით
|
ფილმის ჩვენება, დისკუსია |
მთელი კლასი |
დაფა,ცარცი ელექტრონული რესურსი- ფილმი, კომპიუტერი,პროექტორი, მითითებული რესურსებით მოსწავლეები შეძლებენ მიწოდებული ინფორმაციის გაგება-გააზრებას.
|
15წთ |
|
აქტივობა 5-გასაუბრება გმირებთან აქტივობის მიზანი :
ნაწარმოების გმირთა ქმედების მოტივაციის გააზრება , სიღმისეული წვდომა
აქტივობის აღწერა : მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს დაასრულონ კითხვები , რომელიმე გმირთან : რატომ ?....
ღირდა კი ?..
|
პრეზენტაცია |
ინდივიდუალური |
ფურცლები,მარკერები |
8წთ |
6 |
ფაზა III აქტივობა 6. გაკვეთილის შეჯამება აქტივობის
მიზანი: განიმტკიცებენ და გაამთლიანებენ გაკვეთილზე მიღებულ
ცოდნას აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
გაკვეთილის ბოლოს ამთლიანებს შესწავლილ მასალას,მოსწავლეებს ეკითხება,ხომ არ დარჩა
ბუნდოვანი საკითხი,რომელიც გაუგებარია მათთვის,ხომ არ აქვთ კითხვები? აჯამებს გაკვეთილს კითხვა-პასუხის საშუალებით. 1.
სად ხდება ტექსტში აღწერილი მოქმედება? 2.
რა არის პოემის მთავრი თემა? 3.
რომელ ადათ წესებზე იყო საუბარი პოემაში? 4.
როგორაა დასმული
თემისა და პიროვნების ურთიერთობის საკითხი პოემაში?
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი |
კითხვები. რესურსი ხელს შეუწყობს გაკვეთილზე მიღებული
ცოდნის გამთლიანება -გააზრებას |
3 წთ |
7 |
აქტივობა 7. საშინაო დავალების მიცემა აქტივობის მიზანი: გაკვეთილზე
მიღებული ცოდნის განმტკიცება აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები
განამტკიცებენ მიღებულ ცოდნას დასაწეერად ესე: დღეს საზოგადოებაში დამკვიდრებული
ტრადიცია,რომელიც არ მომწონს |
ვერბალური, დამოუკიდებ ლად მუშაობის მეთოდი |
მთელი კლასი |
სახელმძღვანელო ქართული ენა და ლიტერატურა-
XI კლასი,
ავტორები: ვახტანგ როდონაია,ავთანდილ
არაბული, ნინო ნაკუდაშვილი, მარინე ხუციშვილი; საშინაო დავალების რვეული. რესურსი ხელს შეუწყობს ინდივიდუალური მუშაობის უნარის
განვითარებას. |
2წთ |
8 |
აქტივობა 8. შეფასება აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მიღწევის
დონის განსაზღვრა აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს აძლევს განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებას, თვითშეფასებისა და
ურთიერთშეფასების მიზნით ურიგებს ბარათებს.
(დანართი2) |
შეფასება.
|
პრეზენტზცია; ინდივიდუალური;
|
შეფასების რუბრიკები. რესურსები ეხმარება მოსწავლეებს საკუთარი ძლიერი და
სუსტი მხარეების გაცნობასა და აღიარებაში. |
3წთ |
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგი
მოსწავლეებმა, გაიაზრეს, გაანალიზეს პოემა „ალუდა ქეთელაური“
, გამოკვეთეს პრობლემები და იმსჯელეს მისი გადაჭრის გზებზე ,გაავლეს პარალელი მსგავსი თემატიკის ნაწარმოებთან
განუვითარდათ მსჯელობის,
ანალიზის, შეფასების უნარები.
შეფასება: განმსაზღვრელი ; განმავითარებელი
დანართი1 (შეფასების
რუბრიკები)
გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები |
1-4 |
5-6 |
7-8 |
9-10 |
აქტივობებში ჩართულობა |
არ არის ჩართული სხვადასხვა აქტივობის შესრულებაში,
ვერ პასუხობს კითხვებს |
მეტ-ნაკლებად
ერთვება აქტივობებში, პასუხობს კითხვების მცირე ნაწილს |
არის ჩართული სხვადასხვა აქტივობების შესრულებაში,
პასუხობს კითხვების ნახევარზე მეტს |
აქტიურად არის ჩართული აქტივობების შესრულებაში, ამომწურავად პასუხობს კითხვებს |
გაგება/გააზრება |
ვერ ახერხებს ტექსტის გააზრებას, ან მთავარი სათქმელის
ამოცნობას და შესაბამისი დასკვნების გამოტანას |
იშვიათად ახერხებს ტექსტის გააზრებას,ან მთავარი სათქმელის
ამოცნობას და შესაბამისი დასკვნების გამოტანას |
გაიაზრებს ტექსტს, ამოიცნობს მთავარ სათქმელს, თუმცა
ყოველთვის მოსაზრებებს ვერ ამყარებს ტექსტობრივი მასალით, გამოაქვს შესაბამისი დასკვნები |
კარგად გაიაზრებს ტექსტს,ამოიცნობს მთავარ სათქმელს,მოსაზრებებს
ამყარებს ტექსტობრივი მასალით,გამოაქვს შესაბამისი დასკვნები |
მეტყველება
|
იშვიათად მეტყველებს
გამართულად,უშვებს სხვადასხვა ტიპის შეცდომებს |
მეტ-ნაკლებად გამართულად
საუბრობს,თუმცა უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს |
მეტყველებს გამართულად,
პაუზებით, იშვიათად უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს |
მეტყველებს გამართული
სალიტერატურო ენით,იყენებს შესაფერის ლექსიკას,არ უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს |
მსჯელობა
|
არ მონაწილეობს
მსჯელობაში,ვერ ახერხებს საკითხის გაანალიზება- შეფასებას |
იშვიათ ად მონაწილეობს
მსჯელობაში, უჭირს საკითხის გაანალიზება-შეფასება |
მონაწილეობს მსჯელობაში,მოაქვს
არგუმენტები, თუმცა ყოველთვისვერ ახერხებს საკითხის გაანალიზება- შეფასებას |
აქტიურად მონაწილეობს
მსჯელობაში, მოაქვს შესაბამისიარგუმენტები, ყოველთვის , ყოველთვის ახერხებს საკითხის
გაანალიზება- შეფასებას |
დანართი2
გასასვლელი ბარათები
რა იყო ჩემთვის
სიახლე |
რა გავიგე კარგად |
რა დამრჩა ბუნდოვანი |
|
|
|
მოსწავლეთა ურთიერთშეფასება
სენდვიჩის მეთოდი(მოდიფიცირებული ფორმით)
დღეს ძალიან მომეწონა ------------------------------------------------,რადგან
(აქტიურობდა, მსჯელობდა, გამოთქვამდა მოსაზრებებს, და სხვა)
რეფლექსია
2021 წლის
23 აპრილს სსიპ აბაშის მუნიციპალიტეტის
სოფ კეთილარის საჯარო სკოლაში,მე-11 კლასში,
ქართულ ლიტერატურაში ჩავატარე ღია გაკვეთილი თემაზე:
ვაჟა ფშაველას „ ალუდა ქეთელაურის პრობლემატიკა“
გაკვეთილის
მიზანი იყო: ტექსტის გაანალიზება, პრობლემის გამოკვეთა, პრობლემის გადაჭრის გზების
ძიება, პარალელის გავლება მსგავსი თემატიკისა და პრობლემის
მქონე ნაწარმოებთან, ანალიზის, არგუმენტირებული მსჯელობის, შეფასების უნარების განვითარება
პირველ რიგში მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის თემა,
მიზანი და შეფასების რუბრიკა. წინარე ცოდნის შესამოწმებლად გამოვიყენე კითხვა-პასუხის
მეთოდი,თითოეულ მოსწავლეს მივეცი შესაძლებლობა ეჩვენებინა საკუთარი თავი. მოსწავლეებმა
იმსჯელეს სადისკუსიო კითხვებზე,გამოკვეთეს მთავარი და მეორეხარისხოვანი პრობლემები,
იმსჯელეს მათი გადაჭრის გზებზე, გაავლეს პარალელები მსგავსი თემატიკის ნაწარმოებებთან. გაკვეთილის
მსვლელობით კმაყოფილი დავრჩი, დაგეგმილმა აქტივობებმა სათანადოდ იმუშავა,ძლიერი მხარე
იყო ის რომ მოსწავლეები აქტიურად იყვნენ ჩართული აქტივობებში. განსაკუთრებით საინტერესო
და სახალისო აღმოჩნდა აქტივობა- გასაუბრება გმირებთან.
ბოლოს მოსწავლეები შევაფასე
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებით.
თვითშეფასების მიზნით კი დავურიგე
გასასვლელი ბარათები . დასასრულს მოსწავლეებს მივეცი საშინაო
დავალება.
გაკვეთილის
მიზანი სრულად შეესაბამებოდა ე.ს.გ.-ს მოთხოვნებს. ვფიქრობ გაკვეთილზე მიზნები
სრულად იყო მიღწეული. გამოყენებულმა აქტივობებმა და მეთოდებმა ხელი შეუწყო მოსწავლეებში
მსჯელობის, ანალიზის, შეფასების უნარების განვითარებას. ეფექტურად გამოვიყენე სასწავლო რესურსებიც. გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების
მიხედვით, მოდიფიცირება არ დამჭირვებია.
ვფიქრობ, გაკვეთილი,როგორც სამოდელო
გაკვეთილი, სასარგებლო იქნება როგორც ჩემთვის, ასევე ჩემი კოლეგებისთვისაც, რადგანაც ასეთი ტიპის გაკვეთილი ხელს უწყობს მოსწავლეებში
მაღალი სააზროვნო უნარების განვითარებასა დატრანსფერის უნარის განვითარებას.
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
და გვარი:შორენა შანიძე
პირადი
საგანი : ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:საბაზო, მე-9 კლასი ( 1 სსსმ
მოსწავლე )
მოსწავლეთა რაოდენობა:7 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა:დიდი
იოსები და თბილისი მეოცე საუკუნის ოციან წლებში
გაკვეთილის ტიპი:ინტეგრირებული
(ქართული/ისტორია)
მ მიზანი: პერსონაჟზე დაკვირვება,
მთავარი სათქმელის ამოცნობა, პარალელის გავლება სხვა ნაწარმოებებთან,
ი ისტორიული კონტექსტის მიმოხილვა. მოსწავლე გამოიმუშავებს მსჯელობის,
თანამშრომლობის, წერისა და კოგნიტურ
უნარებს.
ასევე განუვითარდებათ
პრეზენტაციის უნარ-ჩვევები.
სსსმ მოსწავლე შეძლებს
მარტივ კითხვებზე პასუხის გაცემას, საკუთარი შესაძლებლობიდან გამომდინარე მსჯელობას
და პერსონაჟის დახატვას
ე.ს.გ. განსაზღვრული
შედეგი/ინდიკატორი.
ქართ.IX.
6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი
მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი
დამოკიდებულების გამოხატვა.
·
აკვირდება, ამოიცნობს და შეაფასებს ავტორის ან პერსნაჟების
დამოკიდებულებას კონკრეტული გმირის ან აღწერილი მოვლენების მიმართ.
·
შეაფასებს მხატვრულ ნაწარმოებში წარმოდგენილ კონფლიქტს/პრობლემას,
ასევე ავტორის, მთხრობელის, პერსონაჟის ხედვას
და პოზიციას ეპოქის ისტორიულ კონტექსტში.
·
უკავშირებს
წაკითხულ ტექსტში გადმოცემულ ან ნაგულისხმევ თვალსაზრისებს სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებს,
მხატვრულ და სამეცნიერო დოკუმენტურ ფილმებს და სხვ.
ისტ.IX. 5.მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა
და განვითარებაზე.
·
მსჯაელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც
გავლენა მოახდინეს ქართულ სახელმწიფოებრივობაზე
N |
აქტივობის
აღწერა |
მეთოდი |
კლასის
ორგანიზების ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო |
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი
შედეგი |
1 |
აქტივობა 1.
მოსწავლეთათვისგაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა (დანართი1) აქტივობის მიზანი:მოსწავლეების
ინფორმირება გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის შესახებ,მათი მზაობა
გაკვეთილისათვის აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს და შეფასების რუბრიკას,
რომელიც გამოკრულია საკლასო ოთახში თვალსაჩინო ადგილას |
ვერბალური
ახსნა |
მთელი
კლასი |
გაკვეთი ლის
მიზნები და
შეფასების რუბრიკა
|
3
წთ. |
მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის
მიზანს და შეფასების რუბრიკას |
2 |
აქტივობა2: წინარე
ცოდნის გააქტიურება. აქტივობის მიზანი:მოსწავლეების
მიერ წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი სვამს კითხვებს. აქტივობის აღწერა: წინარე
ცოდნა შემოწმდება შემდეგი საკითხებით: 1.როდის დაიწერა ნოველა დიდი იოსები? 2.როგორი ადამიანი შეარჩია ავტორმა მოთხრობის მთავარ პერსონაჟად? 3.ახალი დროის რომელ ტრაგიკულ ისტორიულ მოვლენას ასახავს მწერალი მოთხრობაში. 4. გაიხსენეთ ისტორიიდან რა ხდებოდა 25 თებერვლის ღამეს თბილსში? 5. გაიხსენეთცნობილი
ნაწარმოებები რომლებშიც
იგივე პრობლემაზეა საუბარი? (მასწავლებელი
აჩვენებს მედიამასალას ლექსი-,,25 თებერვალი”) 6. რა ბედი ეწიაქართველ ინტელიგენციას? 7.რისი მომსწრე გახდა დიდი იოსები? 8. შეიცვალა თუ არა იოსების ცხოვრება? 9. რად გარდაიქმნა წამიერად გამრჯე კაცი? 10. ბერბერა–მოვლილი და ნაფერები ძაღლირა დატვირთვა აქვს ბერბერასმოთხრობაში? 11. რისი
სიმბოლოა თქვენი აზრით, ფოლადის კაცი, რომელიც ძალიან იქცევს იოსების ყურადღებას
? სსსმ მოსწავლე
უპასუხებს მარტივ კითხვებს:1) ვინ არის ავტორი ნოველისა „დიდი იოსები“ 2) ვინ იყო
დიდი იოსები? |
კითხვა
პასუხი |
მთელი
კლასი |
სლაიდი. კომპიუტე რი,პროექტო რი |
10
წთ |
მოსწავლეები
გაიაქტიუირებენ წინარე ცოდნას შეძლებენ
პარალელის გავლებას სხვა ნაწარმოებებთან |
3 |
აქტივობა.3.ისტორიული
კონტექსტი აქტივობის მიზანი:მეოცე
საუკუნის ოციანი წლების თბილისისისტორიული ვითარების მიმოხილვა. აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები
წარმოადგენენ მოძიებულ მასალას მოთხრობაში აღწერილი ისტორიული მოვლენის შესახებ,
რომელიც დავალებად ჰქონდათ მიცემული. მოსწავლეები დაყოფილი იყო ორ ჯგუფად, ჯგუფის
ლიდერები აკეთებენ პრეზენტაციას.პირველი ჯგუფი წარმოადგენს თეორიულ დამედია მასალას - ,,ბოლშევიკების შემოსვლა საქართველოში“, ხოლო მეორე ჯგუფი
ფოტო მასალას. ისაუბრებენ 1921 წლის ოკოპაციაზე,მის სიმძიმეზე და ომში დაღუპულ იუნკერებზე,აჩვენებენ
სლაიდს,მედიამასალას. სსსმ
მოსწავლე მუშაობდა პირველ ჯგუფთან ერთად და
მოკლედ ისაუბრებს -რა მოხდა 1921 წლის
25 თებერვალს. |
პრეზენტაცია |
ჯგუფური
მუშაობა |
სლაიდი,კომპიუტე რი,პროექ ტორი |
5
წთ |
მოსწავლეები
მიმოიხილავენ მეოცე საუკუნის ოციანი წლების
თბილისის ისტორიულ ვითარებას |
4 |
აქტივობა4.დისკუსია აქტივობის მიზანი: სადისკუსიო კითხვებზე მსჯელობა აქტივობის აღწერა:სადისკუსიო
კითხვები: (კითხვებს ვაჩვენებ მონიტორზე.) 1.
იოსები, მაშინდელი საქართველოს ყველაზე ღარიბი ფენისწარმომადგენელი, არის თუ არა ისტორიული მოვლენის მსხვერპლი? 2.
სად წავიდნენ ემიგრანტები? რა ბედიეწიათ მათ? 3.
რამდენად რეალურია დიდი იოსების პერსონაჟი? 4.
ჰქონდა თუ არა მაშინდელ საქართველოს მთავრობას ალტერნატივა? სსსმ მოსწავლეს გამოთქვამს საკუთარი აზრს სადისკუსიო კითხვაზე:
ჰქონდა თუ არა მაშინდელ საქართველოს მთავრობას ალტერნატივა? |
ზეპირი მსჯელო ბა |
საერთო
საკლასო |
პროექ ტორი,
კომპიუტე რი |
5
წთ |
მოსწავლეები
შეძლებენ სადისკუსიო კითხვებზე მსჯელობას, გამოუმუშავდე ბათ
მსჯელობის უნარი |
5 |
აქტივობა 5. პერსონაჟზე
დაკვირვება აქტივობის მიზანი:იოსების
დახასიათება აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებმა უნდა დაწერონ, როგორი იყო პერსონაჟი ნაწარმოების
დასაწყისში და როგორი გახდა ნაწარმოების ბოლოს,
იმსჯელონ მოვლენაზე, რომელმაც შეცვალა პერსონაჟი.
გამოხატავს თუ არა ეს პერსონაჟი ეპოქის მსოფლმხედველობას. მოსწავლეებს გავყოფ ორ ჯგუფად. I
ჯგუფი - იოსების
დახასიათება II ჯგუფი - ეპოქის
ქარტეხილსში მოყოლილი იოსები დავალების
შესრულების შემდეგ პრეზენტატორები გააკეთებენ პრეზენტაციას სსსმ
მოსწავლე დახატავს დიდ იოსებს(რადგანაც ძალიან უყვარს ხატვა) |
წერა,
პრეზენტაცია |
ჯგუფური მუშაობა |
ფურცლე ბი,
მარკერები |
10
წთ |
მოსწავეებს
გამოუმუშავდე ბათ
პერსონჟზე დაკვირვრბის,თანამშრომლობითი და პრეზენტაციის უნარ- ჩვევები. |
6 |
აქტივობა: 6 დასკვნა აქტივობის მიზანი: მსჯელობა ნაწარმოების ფინალზე და მწერლის მთავარ
სათქმელზე. აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები იმსჯელებენ მწერლის
მთავარ სათქმელსა და ნაწარმოების ფინალზე.
1.გამართლებულად მიგაჩნიათ თუ არა
ნაწარმოების ასეთი დასასრული? 2.როგორ
ფიქრობთ რატომ დაგვიხატა მაიცნდამაინც ეს პერსონაჟი ავტორმა? 3.რა
დამოკიდებულება აქვს ავტორს ამ პერსონაჟის
მიმართ? 4.
რა დასკვნის გამოტანა შეიძლება ამ დამოკიდებულებიდან? 5.რა არის მწერლის
მთავარი სათქმელი? (კითხვებს ვაჩვენებ მონიტორზე) სსსმ
მოსწავლე გამოთქვამს საკუთარ აზრს, მოეწონა
თუ არა ნაწარმოების ასეთი დასასრული?
|
მსჯელობა |
ინდივიდუალური |
კომპიუტე რი,
პროექტო რი |
8წთ |
მოსწავლეები
იმსჯელებენ ნაწარმოების ფინალზე და ამოიცნობენ მწერლის მთავარ სათქმელს |
7
|
აქტივობა7. შეჯამება. აქტივობის მიზანი:გაკვეთილის
შეჯამება. აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს მოსწავლეების დახმარებით. |
ვერბალური
ახსნა
|
ინდივი დუალური
|
დაფა, ცარცი
|
2წთ
|
მოსწავლეები
განიმტკიცე ბენ
მიღებულ ცოდნას
|
8 |
აქტივობა 8: შეფასება/ დავალების მიცემა აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა შეფასება/დავალების
მიცემა აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
აფასებს მოსწავლეებს განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფსებით. თვითშეფასების მიზნით
ურიგებს ბარათებს ( დანართი2) დავალება:
დაწერონ ესე-სულიერი დაცემის მიზეზები და შედეგები „დიდი იოსების“ მიხედვით სსსმ
მოსწავლე დახატავს - ბერბერას და ფოლადის რაინდს |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
გასასვლე ლი
ბილეთები |
2
წთ |
მოსწავლ;ეები
გაანალიზებენ საკუთარ შესა ძლებლო ბებს |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი:მოსწავლეს შეუძლია პერსონაჟზე დაკვირვება,ტექსტის მთავარი
სათქმელის ამოცნობა და ისტორიულ კონტექსტის გათვალისწინება,შეუძლია მეოცე საუკუნის
ოციანი წლების საქართველოს ისტორიული ვითარების მიმოხილვა.
სსსმ მოსწავლეს შეუძლია მარტივ კითხვებზე პასუხის გაცემა,
საკუთარი აზრის გამოხატვა და პერსონაჟის ხატვა.
დანართი 1
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები |
1-4 |
5-6 |
7-8 |
9-10
|
სათქმელის
ნათლად და ლოგიკურად
გადმოცემა |
უჭირს
სათქმე ლის
ნათლად და
გასაგებად გადმოცემა |
სათქმელს
მეტ ნაკლებად გასაგებად
გადმოსცემს |
სათქმელს
გადმოსცემს
ნათლად, მაგრამ
უშვებს შეცდომებს |
სათქმელს
გადმოსცემს ნათლად
და ლოგიკურად |
კითხვებზე
პასუხის
გაცემა
|
ვერ
პასუხობს კითხვებს
|
პასუხობს
კითხვების მცირე ნაწილს
|
პასუხობს კითხვების ნახევარზე
მეტს |
ამომწურავად პასუხობს კითხვებს
|
საკუთარი
აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა |
ხშირად
ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს |
ხშირად
ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას |
თითქმის
ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას |
ყოველთვის
დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
აქტიურობა და ჩართულობა |
არ ერთვება
საგაკვეთილო პროცესში |
იშვიათად ერთვება
აქტივობებში |
აქტიურად არის
ჩართული, მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი
ვერ შეაქვს |
ნაყოფიერად და აქტიურად არის
ჩართული საგაკვეთილო პროცესში |
ჯგუფის წევრთა
თანამშრომლობა
|
არ თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან
|
უჭირს ჯგუფის
ყველა წევრთან თანამშრომლობა
|
მეტ-
ნაკლებად თანამშრომლობს ჯგუფის
წევრებთან |
კარგად თანამშრომლობს ჯგუფის
ყველა წევრთან
|
ისტორიული კონტექსტი |
ვერ
საუბრობს ისტორიულ კონტექსტზე |
უჭირს
ისტორიულ კონტექსტზე საუბარი |
მეტ
ნაკლებად მიმოიხილავს ისტორიულ კონტექსტს |
კარგად
მიმოიხილავს ისტორიულ კონტექსტს |
სსსმ მოსწავლის შეფასების რუბრიკა
ქულები
და კრიტერუმები |
დაბალი |
საშუალო
|
მაღალი |
კითხვებზე
პასუხის გაცემა |
ვერ
პასუხობს მარტივ კითხვებს |
მეტ
-ნაკლებად პასუხობს მარტივ კითხვებს |
პასუხობს
მარტივ კითხვებს |
საკუთარი
აზრის გამოხატვა |
ვერ
გამოხატავს საკუთარ აზრს |
მეტ-ნაკლებად
გამოხატავს საკუთარ
აზრს |
გამოხატავს
საკუთარ აზრს |
შემოქმედებითი
უნარი |
ვერ
ფლობს მასალას, გამომსახველობით ხერხებს |
მეტ-ნაკლებად
ფლობს მასალას, გამომსახველობით
ხერხებს |
ფლობს
მასალას, გამომსახველობით ხერხებს |
რა ვისწავლე დღეს |
რა იყო საინტერესო |
რა იყო გაუგებერი |
დღეს ვიყავი |
|
|
|
ა) აქტიური ბ) მეგობრის დამხმარე გ) პასიური დ) მეოცნებე |
Комментариев нет:
Отправить комментарий